Allah Sözcüğü Nereden Geliyor?

Hiç kendisi için beş vakit namaz kıldığınız, bir ay açlık çekerek oruç tuttuğunuz, dualarınızı kabul etmesi için yakardığınız Allah’ın adının, etimolojik olarak nereden geldiğini düşündünüz mü? Dillerde mevcut her sözcük gibi Allah da, bir kökenden geliyor. İslamiyet’e göre Allah, yaratıcının kendisi için seçtiği özel bir ad. Fakat, tarih ve dil-kökenbilim, bize farklı bir şey söylüyor. Hz. Muhammet İslam dinini yaymaya başlamadan önce Araplar, ay tanrısı Hubal (İslamiyetin simgesi aydır) ve onun üç tane kızına (al-lat, al-menat ve al-uzza) inanıyorlardı. Al-uzza, bir anlamda Arapların Venüs’üydü. Kâbe, ay tanrısı Hubal’ın tapınağıydı ve Hz. Muhammet doğmadan 400 yıl önce üzerine Hubal’ı temsil eden bir ay simgesi yerleştirilmişti. Günümüzde hilâlin İslam’ın simgesi olması da bir raslantı değil aslında; bu İslam öncesi putperest gelenekten gelmekte. Hubal, veya Allah, Arapların üçyüzden fazla tanrılarının içinde en önemli olanı ve bütün Arap kabilelerinin tapındıkları ortak baştanrıydı. Hubal, aynı zamanda Allah olarak bilinirdi. Allah, al-ilah kelimesinden gelmektedir ve bu iki sözcüğün zaman içinde kaynaşması ile oluşmuştur. Hepimizin bildiği gibi ilah Arapça tanrı anlamına gelmektedir. Allah, erkil bir addır ve  dişisi Allat’tır, ki bu da, Allah’ın yukarıda bahsettiğimiz üç kızından biri olan al-lat’ın ismidir.

Evet, Allah = Al-İlah. Kıbleye yönelirken bunu unutmayın.

Advertisements

9 thoughts on “Allah Sözcüğü Nereden Geliyor?

 1. El- ilah ilahların ilahı anlamına gelir. Allah c.c isimden ziyade sıfatları vardır. tek kelimeleri olanların yaratan rabbin özeliklerini belirtir. Yani Allah kendini insanlara insanların kelimeleriyle ifade eder (gerçi o kelimelerde Allah’a aittir de).

  el-hak = hakıyla davranan
  el-müheymin = gözeten koruyan
  el-aziz = mağlup edilmesi mümkün olmayan

  yukarda belirtildiği gibi burda bizi yaratan Allah’ın sıfatlarını görüyoruz. El-ilah da bütün yaratıcı vasıflarını kendinde toplayan yaratıcı diye tapındıklarınında yaratıcı olan demek olur.

  yani Rahman olan Allah kendini sıfırdan bir kelimeyle ifade etmemiş ki niye yapsın kuranın amacı yaratının varlığını anlatmak ve onlara gidilmesi gerekn yolu göstermek bunuda en açık insanların kendi diliyle anlatmıştır.

  1. Allah, putperestlik döneminin el ilahı, yani Hubal’ı. Bu kadar basit. Bir milyardan fazla müslüman, putperest tanrısına tapıyor. Gerçi hristiyan ve yahudilerin ilahları da bunda farklı değil. Sonuç olarak milyarlarca insanın beyni uyuşmuş, afyonlanmış durumda. Siz de milletin uyutulmasına bu masallarınızla katkıda bulunmaya devam edin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s